Projelendirme

 

Sınırları Türkiye’yi aşan tasarım, işletme, yönetim ve danışmanlık yapan temalı eğlence firmasıyız.
Eğlenceyi amaç edinenlerin planları doğrultusunda yaratıcı projeler, proje analizi, proje geliştirme ve konsept tasarımı gibi çeşitli alanlarda hizmet vermekteyiz.
​15 yılı aşkın tecrübemiz ile sayısız şehirde toplamda 75.000 m2’lik alanda, alışveriş merkezleri, hastaneler, okullar ve hava alanları gibi yerlerde eğlence merkezleri yaptık, yapmaya devam ediyoruz.

 

 

 

Hizmetlerimizi 5 Ana Kategoride Tanımlıyoruz

1) Konsept Tasarımı
2) Projelendirme
3) Kurulum ve Uygulama
4) İşletme
5) Yönetim Danışmanlığı
 
 
 
 

 


 Okko Projelendirmeyi Nasıl Yapıyor?

 


 

Konsept Dizaynı - Teklif


Bu aşamda sizlerle konuyu detaylı bir şekilde özetleyerek, eğlence merkezinin ana hatlarını belirliyor, temalarımızın bulunduğu bir plan yaratıyoruz.
İlgi çekici ve benzersiz olan ürünlerimiz ile sizlere eğlence sektörü için çözümler sunuyoruz.
Farklı yaş grupları için birçok alanlar ya da temalar oluşturuyoruz ve eğlence alanınada görsel efektler ile eşsiz bir ortam yaratıyoruz.
Ayrıca bu aşamada öngörülen kazanç tablosunu da hazırlıyoruz.
 
 
 

Tasarım Detayları - Teklif Konusu

Tasarım detayları aşamasında daha fazla detay verebilecek şekilde teklifimizi yeniliyoruz ve uygulama yapacak mütaahit / çalışan için detaylı mimari çizimleri gerçekleştiriyoruz. Bu süreçte, mimarlar ve şantiye şefleri ile elektrik düzeni vb. konularda, eğlence merkezi oyuncaklarının sahipleri ile çıkabilecek sorunlara karşın çözümler, dekoratif unsurlar hakkında bilgi akışını sağlayabilmek için devamlı iletişim kuruyoruz. Bu aşamdan sonra eğlence merkezi projesinin tüm hazırlıkları tamamlanmış oluyor.

 

Projenin Gerçekleşmesi

Bu aşamada projenin gerçekleşmesi için koordine olarak çalışmalara başlıyoruz. Yapılacak tüm işlemlerin, tamamlanma süresinin ve maaliyetin koordinasyonu için planlama ve proje yönetimi çalışmaları yapıyor.


Operasyon Yönetimi (içsel)

Proje yönetimi aşamasında sizler ve projeniz için en iyi operasyon yönetimi servisini sağlıyoruz.​Eğlence merkezi yönetim deneyimlerimiz ile birlikte; personel yönetimi, işe alım ve eğitim, satış, pazarlama desteği, finansal analiz, operasyon ve ekipman prosedürlerinin tamamlanması, sağlık ve güvenlik kurallarının konulması vb. tüm konularda sizlerin projenin yapımına dair tüm beklentilerinizi karşılıyoruz.

 

Konsept Tasarımı

Konsept tasarım aşamasında eğlence merkezi projesine ait tüm unsurlar, ana plan ve gerçeğe yakın görseller sayesinde mükemmel bir bakış açısıyla sizlere tanıtılmakta olup, sonlandırılmaktadır. Proje sonunda sunmuş olduğumuz gibi konsept tasarım evresi birçok aşamayı kapsamaktadır;
 
 


1. Aşama: Müşteri Bilgilendirmesi;


Projenin, müşterilerimizin, yerel pazar ihtiyaçlarına ve beklentilerine 0 doğrultuda uygun olması istediğimiz için öncelikle detaylı bir açıklama ile projemize başlamaktayız.

Bu bilgilendirme siz tarafından verilebilir ya da sizin ihtiyacınız olan soruların cevaplarını liste olarak bizlere de gönderebilirsiniz. Bilgilendirme metnini, proje ile alakalı tüm ihtiyaçlarınız ve gereklilikleriniz ile bağlı olarak düzenleme imkanımız vardır.
 

Bilgilendirme İçeriği;

- Alan tasarlanması ve özel beklentilerinizin üzerinde durmak;
- Tüm kar sağlama merkezleri projenin içinde olmak ister. (Ayrıca Okko fikir ve imkanlar sağlayabilir / teklif edebilir)
- Yerel kuralların üzerinde yerel mimarların giriş yapması, inşaa kanunları, imkanları ve limitleri (yükleme, elektrik il ilgili vb.)
- Projenin teması, stili ve görünüşünün tercih edilmesinde bilgilendirme,
- Hedef kitle ve hizmet alanı hakkında bilgilendirme,
- İlk bilgilendirme ve Okko’nun tecrübesine dayalı olarak, eğlence programının, oyuncakların, eğlence gereçlerinin seçilmesi.
 
 
 2. Aşama: Konsept Planı


- Düşüncelerin alan plana uygulanması: (Konsept - görünüş - eğlence unsurları ve oyuncaklar)
1. aşamada genel olarak bahsedilen unsurların alan plana uygulanması.

- Tamamlanan Çalışma:
Sanat yönetmeni: Proje tasarımı sürecince konsept belirlenmesi ve yaratılması ile ilgilenmektedir.
Alan Planlayıcısı: Proje alanını 0 kullanılmasını sağlamak, tüm işlevsel (ev) fonksiyonlarının öncesi ve sonrası entegrasyonunu sağlamak.

- AutoCAD üzerinde konseptsel tavan planı; 
Toplam alan planlaması ve tüm oda ve alan için tek tek detaylı çizim ve entegrasyonu yapılmaktadır.

AutoCAD üzerinde yapılan çalışma sonrasında sizelere sunum yapılmaktadır.
Tüm geri dönüşler not alınır ve plan üzerinde ayarlamalar yapılır. Notlar ya da görüşler ve ilk bilgilendirmeye uygun adaptasyon sunum sonrası hayata geçirilir.

Bilgilendirmede değişiklik olması halinde ve temel değişiklikler ya da müşteri değişiklikleri sebebi ile projenin yeniden yapılmasına ihtiyaç duyulması halinde, sizin tarafından imzalanıp onaylanmış olan ekstra çalışma ayrıca ücretlendirilir.

 


 
 

​3. Aşama: Konseptin Görselleştirilmesi


3. aşamada, konsept görselleştirilmesi, el çizimi ile alanın görselleştirilmesi, renkli görselleştirme ya da yüksek kalite görselleştirme yapılmaktadır.

Tercihleriniz doğrultusunda ve tasarımcılarımızın hemen tasarım konusunda hem de biricik ve orijinal eğlence alanı projelerimiz konusunda ki tecrübemiz ile birlikte projenizin görünümü, iyi fikirler saptanması ile atmosferi, dekorasyonu ve diğer detayları geliştirilir.

Ayrıca görsel çalışmanın ve proje sonucunun mümkün oldukça en yüksek kalitede birbirleri ile eşleşmesi için üstün çaba sarf etmektediz.

Konsept Görsellerinin İçerdikleri:

- Müşterinin tercih ettiği stil ve ilk aşamadaki görünüş,
- Konsept için beyin fırtınası seansları / toplantıları ve master plana bağlı kalarak konsept geliştirme toplantıları,
- Komple renklendirilmiş görsel ve her bir tema alanı için toplam atmosferi görmek için çizimler,

Birçok A4 görselleştirme yaratılması.

Görselleştirme tasarımı aynı zamanda iş çerçevesi de oluşturmaktadır.

 


 

4. Aşama: Logo ve Karakter Yaratılması,


Bu aşamada projeniz için daha önce kullanılmış ve reklamsal açıdan ilgi çekici bir isim bulma çalışması ele alınmaktadır.

Bunların yanında Okko, projeniz için uygun karakter / maskot ya da logo tasarlamaları da yapmaktadır. Hem isim hem de logo / maskot oluşturulması eğlence proje markasının esas gerekli olan elementleridir ve direkt ya da dolaylı olarak daha fazla tanınma, daha fazla ziyaretçi daha fazla hediyelik alışveriş pazarı ve daha fazla gelir anlamına gelmektedir.

Okko eğlencenin daha karlı ve daha dikkat çekici marka fikirlerinin / ürünlerinin yaratılması için büyük bir zaman dilimi ayırmaktadır.

Logo ve Karakter Yaratılma Sürecinin İçerdikleri:

- Markanın park için kullanacağı temaya uygun orijinal ismin araştırılması ve bulunması,
- Park temasına uygun maskot / karakter yaratılması,
- Maskot ve isim ile bağlantılı logo tasarlanması,
- Logo ve maskotun tema görselleri ile bağlantılı olması,


Temanın, ismin ve müşteri kitlesinin davranışları doğrultusunda doğru iletişimi sağlayacak çalışmalar alternatifleri ile birlikte hazırlanarak sizlere sunulmaktadır.

 


 


5. Aşama: Projenin Genel Görünümü ve Bütçe Tahmini


- Projenin genel görünümü,
- Detaylı liste ile projenin tamamlanmış analizi,
- Listenin amacını belirten liste tüm çalışmanın genel görünümü / taslağı ve projenin “açılışa hazır” konuma gelene kadar gerekli tüm unsurları belirlemek için hazırlanması,
- Hazırlanan liste ile işin tüm kapsamının genel görünümü,
- Liste ile iş verenler ya da ortaklar arasındaki “gri alanların” ortadan kaldırılması,
- Öngörülen bütçe ya da bütçe tahminin çıkarılması.

Okko hazırlamış olduğu dosya ile her bir madde, parça ve iş için tahmini artı eksi %20’lik taban ve temel bir bütçelendirme yapmaktadır.
 


 
 6. Aşama: Tüm Projenin Müşteriye Sunulması (Son Aşama)


- Projenin finalinin sunulması,
- Konsepte dair teslim edilecekler;

* Projenin orijinal görselleri
* Görselleştirilmiş çizimin sunulması,
* Açıklamaları ile hazırlanmış ana plan

 


 

 
Entertainment alanında yapılmış projeleri görmek için


lütfen tıklayınız.

Extreme alanında yapılmış projeleri görmek için


lütfen tıklayınız.